Agile Silesia #16

Szesnaste spotkanie przed nami!

24 maja 2017 o 18:00 w Strefie Centralnej w Katowicach odbędzie się szesnaste spotkanie Agile Silesia. Strefa Centralna znajduje się przy Placu Sejmu Śląskiego 2 w centrum Katowic (zobacz na mapie).

Wykłady

Jakub Drzazga: Ciężki żywot Agile Coacha – wyjście z sytuacji krytycznej

Case Study: 15 kwietnia ogłoszono wielki sukces. Klient nie mógł wyjść z zachwytu po demo. Jednak dwa dni po nim okazało się, że produkt który mu pokazano kompletnie nie nadaje się do użytku – nawet rejestracja nie działa poprawnie. Podwykonawca firmy dla której pracowałem tłumaczy się, że nie jest tak źle bo projekt udał się w 85% i, że szybko to naprawią – „będzie Pan zadowolony”. Dalej było tylko gorzej.W projekcie są developerzy którzy od dwóch miesięcy robią ogromne ilości nadgodzin. Nie istnieje Product Backlog. Nie było też nigdy w historii projektu wersji która działa w 100%. Bardzo obiecująca współpraca z klientem wisiała dosłownie na jednym włosku.

Bio: Kuba posiada doświadczenie z najróżniejszych obszarów powiązanych z projektami IT. Zaczynał jako developer. Później już jako Scrum Master wprowadzał Scruma w kolejnych projektach. pracował też jako PM w projektach zwinnych nie opierających się o Scruma. Przez jakiś czas był też członkiem zarządu software house’u. Obecnie robi to co lubi najbardziej: jest konsultantem i szkoleniowcem. Od wielu lat pomaga organizacjom od Start upów do korporacji w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów. Gdy wymaga tego sytuacja dołącza do projektu i pomaga wyprowadzić go z krytycznej sytuacji. Nie akceptuje kosmetycznych zmian i podążania za projektowa modą. Jeżeli pomaga wdrażać w organizacji Scruma to tylko po to aby wytwarzano lepszy software i jest to najlepsze rozwiązanie istniejących problemów.

Jakub Nabrdalik: Creating a knowledge-sharing culture

In 2005 I have joined a company where the boss successfully implemented culture of having a lecture/workshop every week, given by our own people to our own people. Not an easy task, when all you have is around 15 developers, and it take some serious free time to prepare. But it worked very well in the end. Since then, I’ve tried to build this kind of culture, where sharing knowledge by giving internal talks/workshop is completely natural, in 4 different companies. Outcomes? When I started at one of those companies, nobody would talk at any internal or public events, people would not even join or be aware of local technology user groups. When I was leaving, 20% of speakers from the biggest Warsaw Java conference, would come from our company. Creating such a culture is not rocket science, but I may have a few tips of what worked and what didn’t. And perhaps even a few thoughts on why. This is a case study of trying to build knowledge sharing culture in 4 different companies.

Bio: I am a software developer with 14 years of professional experience in IT, as an architect, programmer, designer, analyst, project leader, team leader, project manager, and even as a development department manager. I care about Software Craftsmanship and Domain Design. Practicing Test-driven development and Pair programming since 2005.

Tomek Piętka: Jaki rozmiar jest odpowiedni – kilka słów o dekompozycji user story

Przy tworzeniu Product Backlogu należy pamiętać o zasadzie INVEST (Independent, Negotiable, Valuable, Estimable, Small, Testable). Co tak naprawdę znaczy że, element backlogu jest small? Co zrobić w sytuacji, gdy element jest na tyle mały, że przestaje przynosić wartość (Valuable)? Jak pogodzić ze sobą literkę V i S? Jak należy sformułować magiczne “As a user I want so that”? A może wpisać coś innego? Postaram się przedstawić to zagadnienie na realnym przykładzie.

Bio: Analityk Biznesowy, Future Processing. 10 lat doświadczenia w branży. Najczęściej pracuje jako analityk, będący częścią zespołów zwinnych. Często nazywany znienawidzonym przez niego określeniem “proxy Product Owner (sic!)”.