Agile Silesia #14

Agile Silesia 14

15 czerwca 2016 o 18:00 w Strefie Centralnej w Katowicach odbędzie się czternaste spotkanie Agile Silesia. Strefa Centralna znajduje się przy Placu Sejmu Śląskiego 2 w centrum Katowic (zobacz na mapie).

Wykłady

Karolina Trzcionka, Małgorzata Dec – Pimp your team!  Coaching w pracy Scrum Mastera

Pokrótce o prelekcji

Prelekcja prowadzona przez doświadczonych coachów / team coachów z przeszłością liderską, pracujących w Future Processing – software house, który od kilku lat z sukcesem wdraża Agile w swoich projektach. Tematyką prelekcji jest znaczenie i wykorzystywanie coachingu w pracy Scrum Mastera, skupiając się na konkretnych narzędziach i ich praktycznym użyciu. Omówimy zagadnienia związane ze sztuką zadawania pytań, filozofią małej zmiany czy postawą coachingową w roli lidera służebnego. Pokażemy również konkretne narzędzia takie jak GOLD. Chcemy, żeby nasza prelekcja była dla Scrum Masterów początkiem (lub kontynuacją) drogi w kierunku włączania elementów coachingu do swojej pracy.

O prelegentkach

Karolina TrzcionkaKarolina Trzcionka: Delivery Manager, certyfikowany coach Erickson College International, trener. W branży IT działam od 2008 roku – na początku jako QA, Test Manager a następnie jako lider zespołów zwinnych w firmie Future Processing. Praca blisko zespołów i klienta wyszkoliła we mnie umiejętności zarówno liderskie jak i zarządcze i doprowadziła mnie do obecnej roli Delivery Managera, gdzie odpowiadam za relację z klientem i efektywnie dostarczanie. Zafascynowanie mechanizmami dynamiki grupowej i samorozwoju wprowadziło mnie w 2014 roku na ścieżkę coachingu i team coachingu, którego opanowanie pozwala mi jeszcze bardziej wspierać zespoły i liderów w mojej obecnej roli.

Małgorzata DecMałgorzata Dec: Psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, coach (akredytacja ACC ICF), specjalista HR. Od pięciu lat wspieram ludzi i zespoły w budowaniu dobrych relacji zawodowych i wykorzystywaniu tkwiącego w nich potencjału. Jako trener staram się inspirować innych, przedstawiając takie idee i koncepcje działań, które mają ogromny wpływ na jakość życia, pomagają wykorzystać talenty, pokonywać własne ograniczenia i rozwijać relacje międzyludzkie. Jako coach towarzyszę konkretnym osobom i całym zespołom w procesie zmiany i rozwoju. Pomagam nowym zespołom w poznaniu wzajemnych potrzeb i oczekiwań, a tym dłużej istniejącym – w stawianiu czoła nowym wyzwaniom, w rozwiązywaniu problemów i dalszym pogłębianiu ducha zespołowości.


Damian Bednarczyk – Tester z Waterfall w Agile, czyli jak zacząć testować zwinnie

Pokrótce o prelekcji

Podczas prelekcji krótko przedstawię podejście do procesu wytwarzania oprogramowania w modelach Waterfall i Agile oraz wskażę, w których miejscach według definicji prowadzone są testy oraz gdzie powinny być prowadzone, aby zwiększyć jakość wytwarzanych produktów. Zaprezentuję odpowiedzialności testera w projektach Waterfallowych i Agilowych oraz zestawię je ze sobą.

Punktem kulminacyjnym prezentacji będzie wskazanie w jaki sposób tester przyzwyczajony do pracy w uporządkowanych i z góry zdefiniowanych projektach Waterfall’owych ma się odnaleźć w samozarządzalnych projektach Agile’owych. Prezentacja ma inspirować do pracy w projektach Agilowych.

O prelegencie

Damian BednarczykQA, tester, team leader, konsultant ds. zapewnienia jakości. Przygodę z testowaniem zacząłem trochę z przypadku, ale po krótkim czasie już wiedziałem, że to moja droga, którą kroczę już od kilku lat i nadal poszukuję nowych wyzwań. Kilka lat pracowałem na stanowisku Team Leadera zespołu zapewnienia jakości, ale obecnie jestem bardziej konsultantem ds. zapewnienia jakości. Jestem absolwentem „Bioinformatyki” na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i „Systemów Baz Danych” na AGH w Krakowie. Prywatnie lubię dobre kino.


Daniel Pokusa – Work in agile distributed teams. Cookbook

Pokrótce o prelekcji

Garść przepisów jakie można zastosować podczas pracy w zwinnych zespołach rozproszonych. Podane w lekkostrawnej formie, przyprawione garścią opowieści oraz szczyptą humoru.

Będzie o tym jak organizować wymianę wiedzy i doświadczeń, o tym jak budować efektywny i wydajny zespół pracujący na odległość, a także o tym jakie problemy można napotkać pracując i kierując takim zespołem i oczywiście – jak je rozwiązywać. Wykład dla każdego – niezależnie od pełnionej roli w zespole, stosowanej metodyki, czy ilości doświadczenia.

O prelegencie

Daniel PokusaPragmatyk, zapalony zwolennik zwinnych metodyk prowadzenia projektów, automatyzacji i efektywności. W pracy programista ściśle związany z rodziną językow JVM oraz kierownik projektów. Często związany z projektami publicznymi, gdzie walczy o jak największą możliwość bycia agile. Każdego dnia stara się obalić mit programisty w flanelowej koszuli nie posiadającego zdolności interpersonalnych, a jedynie wiedzę techniczną. Wierzy, że istotą wytwarzania dobrego oprogramowania jest komunikacja, współpraca i umiejętność dzielenia się wiedzą. Personalnie trener zajmujący się wsparciem w zakresie jakości projektów, organizacji zespołu, rekrutacji i rozwoju personalnego. Współtwórca konferencji SpreadIT oraz aktywny uczestnik wydarzeń ze światka IT.

 

Open Space

Po wykładach zapraszamy do paneli dyskusyjnych, w ramach którego każdy z uczestników spotkania Agile Silesia będzie mógł zaproponować temat i przedyskutować swoje zagadnienie.

Przeczytaj o Open Space na
Wikipedii oraz w artykule Dyskusje w formule Open Space

OS